Podczas październikowego spotkania CSO Council szukaliśmy odpowiedzi, jak bardzo sztuczna inteligencja zmieni obecny kształt i jakich kompetencji będzie wymagać od menadżerów bezpieczeństwa informacji.
Prof. Dominik Antoni Ślęzak z Instytutu Informatyki na Wydziale MIM Uniwersytetu Warszawskiego podczas swojego wystąpienia „Dlaczego sztuczną inteligencję i cyberbezpieczeństwo czeka nieuchronna wspólna przyszłość i co z tego wynika?” pokazał na praktycznym przykładzie jak może wyglądać realizacja systemu Machine Learning wspierającego analizę wielkich zbiorów danych na potrzeby bezpieczeństwa. To właśnie bowiem właśnie w obszarze rozwiązań leżących na przecięciu BigData i Sztucznej Inteligencji pokładane są obecnie największe oczekiwania i ma miejsce największa liczba działań.
Piotr Motłoch przedstawiciel firmy McAfee poruszył temat zmiany podejścia do przetwarzania informacji dotyczących bezpieczeństwa, pozwalającej na osiągnięcie wyników trudnych do uzyskania tradycyjnymi metodami. Do tej pory najważniejsze były stuprocentowo pewne dowody. Dzięki Big Data odpowiednio duża liczba poszlak może być jeszcze bardziej wartościowa niż sam, taki właśnie dowód.
Debata, w której uczestniczyli Przemysław Dęba, Dyrektor Bezpieczeństwa Systemów Teleinformatycznych w Orange Polska, oraz Jan Kostrzewa, Dyrektor Biura Cyberbezpieczeństwa w Ministerstwie Sprawiedliwości, poświęcona była tematyce wykorzystania ML i AI w praktyce cybersecurity. Rozwój AI niesie nie tylko korzyści, ale stwarza potencjalnie również nowe obszary ryzyk i otwiera pole działania dla nowych wektorów ataków.
Mariaż sztucznej inteligencji i cyberbezpieczeństwa to stosunkowo nowy temat. Mimo tego mówi się on nim dzisiaj już bardzo dużo. Wykorzystanie AI, a w szczególności uczenia maszynowego (Machine Learning) ma przynieść remedium na zapanowanie nad ogromną liczbą danych, których analiza jest potrzebna do sprawowania efektywnego monitoringu i kontroli nad zdarzeniami. Człowiek z analizą tak wydajnych i szybkozmiennych źródeł danych już sobie sam nie poradzi – potrzeba jest proteza, czyli algorytmy i rozwiązania, które z gąszczu danych potrafią wychwytywać istotne wzorce i prawidłowości. Sztuczna inteligencja jest odpowiedzią na wyzwania bezpieczeństwa w dobie powszechnej automatyzacji.