WYDARZENIE
Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Tożsamość elektroniczna

20 września 2016 | 15:00 - 18:00

BIG_DSC4303

Cyfrowa tożsamość – 20 września 2016 r.

Temat wrześniowego spotkania CSO Council wbrew pozorom jest wyjątkowo złożony i wielowątkowy. Cyfrowa tożsamość to szerokie zagadnienie obejmujące różne klasy problemów – od poziomu czysto technicznego, poprzez organizację i biznes, aż do kwestii prawnych. Celem jest budowa zaufania – tak abyśmy w cyfrowym świecie potrafili identyfikować siebie i innych, byśmy mogli korzystać z zaufanych usług, które będą nas dobrze identyfikować.

Spotkanie wywołało ożywioną dyskusję uczestników i zrodziło wiele pytań do zaproszonych ekspertów. Sytuacja zatem się cały czas zmienia i ten temat – ważny dla dyrektorów bezpieczeństwa, w szczególności z firm i instytucji, które w kanałach elektronicznych obsługują, albo mają obsługiwać wielu klientów – ciągle wymaga uzupełnienia wiedzy.

Sytuacja nabrała dużego przyspieszenia za sprawą eIDAS, nowej unijnej regulacji, która wprowadza mechanizmy identyfikacji elektronicznej i usługi zaufania. Nowe podejście do bezpieczeństwa usług elektronicznych zdefiniowane w eIDAS ma szansę w znaczący sposób wpłynąć na łatwość korzystania z usług administracji publicznej i usług biznesowych oraz ich dostępność.

BIG_DSC4317

Michał Tabor, ekspert Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji

Oczywiście temat nie jest nowy. Gdy 15 lat temu uchwalono ustawę o podpisie elektronicznym, jej twórcy obiecywali wiele w tym zakresie, ale niestety życie brutalnie zweryfikowało te założenia. Postawiono wtedy na bezpieczeństwo kosztem użyteczności, gubiąc z oczu użytkownika. „Najlepiej sytuację obrazuje doświadczenie z systemem e-Deklaracji dla osób fizycznych, gdzie deklarację PIT podpisaną bezpiecznym popisem składało co najwyżej kilkaset osób rocznie, natomiast deklarację bez bezpiecznego podpisu w 2015 r. złożyło ponad 7 milionów osób fizycznych” – mówi Michał Tabor, ekspert Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji, a  zarazem jeden z prelegentów wrześniowego spotkania CSO Council i twórca Forum eIDAS_PL zajmującego się wdrażaniem eIDAS w Polsce. Usługi elektroniczne rozwijają się najlepiej tam, gdzie nie występują sztucznie tworzone bariery, czyli tam gdzie obywatel nie potrzebuje do ich realizacji korzystać z karty kryptograficznej i bezpiecznego podpisu elektronicznego.

Rozporządzenie eIDAS wprowadza mechanizm identyfikacji elektronicznej, który zapewnia jednolity w całej Unii Europejskiej sposób identyfikowania obywateli, podmiotów oraz osób reprezentujących podmioty.” – dodaje Michał Tabor. Nie oznacza to unifikacji – ale budowę wspólnej platformy do wzajemnego uznawania różnorodnych rozwiązań krajowych. Można tutaj stosować zarówno państwowe, jak i komercyjne rozwiązania. Idea jest generalnie taka, by na tym polu istniała w Europie konkurencja, oraz że nieefektywne jest budowanie całego systemu identyfikacji i tożsamości cyfrowej wyłącznie na potrzeby administracji publicznej.

BIG_DSC4351

Kazimierz Schmidt, Radca Ministra, Ministerstwo Cyfryzacji

Niedawno uchwalona w Polsce ustawa „ Usługach zaufania, identyfikacji elektronicznej oraz zmianie niektórych ustaw” jest pierwszym niezbędnym krokiem do implementacji eIDAS w Polsce. Kazimierz Schmidt, Rada Ministra w Ministerstwie Cyfryzacji, zwracał uwagę, że cały czas pod egidą Ministerstwa Cyfryzacji trwają prace nad wdrażaniem nowej regulacji unijnej i budowie ładu organizacyjnego w obszarze tożsamości cyfrowej w Polsce. Przykładowo ważną kwestię stanowią tutaj tzw. e-doręczenia, ważnej rzeczy dla faktycznego odejścia od kultury papierowego, analogowego dokumentu – co jest ważne zarówno dla urzędów, jak i wielu firm, które muszą z klientami zawierać różne umowy.

Sprawa na pewno warto jest dokładnej obserwacji i zapewne powróci jako temat na jednym ze spotkań CSO Council w 2017 r.

15.00 - 15.30

Networking, powitalna kawa i herbata, rejestracja

15.30 - 17.30

Wystąpienia ekspertów

Cyfrowa Tożsamość. eIDAS, Usługi zaufania, Krajowy Schemat Identyfikacji

Michał Tabor

Partner i Członek Zarządu , Obserwatorium.biz.

Informacje o planach Ministerstwa w zakresie budowy w Polsce systemu cyfrowego zaufania.

Kazimierz Schmidt

Radca Ministra, Ministerstwo Cyfryzacji

Aktualny stan prac w sektorze bankowym mających na celu ujednolicenie sposobu określania cyfrowej tożsamości.

Robert Trętowski

Dyrektor Departamentu Inicjatyw Informatycznych i Testów, PKO Bank Polski

17.30 - 18.00

Dyskusja i podsumowanie

18.00 - 19.00

Poczęstunek i networking

Wrześniowe spotkanie CSO Council odbędzie się w Centrum Giełdowym przy ulicy ul. Książęcej 4.
Zapraszamy do sali konferencyjnej Forum, która znajduje się na poziomie Holu Głównego.

Udział w spotkaniu organizowanym przez CSO Council w dniu 20 września 2016 roku, jest możliwy po wypełnieniu poniższego formularza zgłoszeniowego.

Warunki udziału w spotkaniach CSO Council

Spotkania CSO Council kierowane są do:

– CSO
– CISO
– Dyrektorów bezpieczeństwa informacji
– Dyrektorów cyberbezpieczeństwa
– osób na stanowiskach odpowidzialnych za bezpieczeństwo IT w przedsiębiorstwie

W przypadku pytań dotyczących spotkań oraz działalności CSO Council prosimy o bezpośrednio kontakt:

Karolina Seliga
e-mail: Karolina.Seliga@evention.pl
tel.: (22) 257-86-22
tel. kom.: 533-397-633

ORGANIZATORZY

PARTNER GENERALNY

Szczegóły

Data:
20 września 2016
Czas:
15:00 - 18:00

Miejsce

Centrum Giełdowe S.A.
Ul. Książęca 4
Warszawa, 00-498
+ Google Map
View Miejsce Website