WYDARZENIE
Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Współpraca firmowej komórki bezpieczeństwa z organami ścigania (policją, prokuraturą, ABW)

10 września 2019 | 15:00 - 19:00

RELACJA

Spotkanie CSO Council

 

10.09. 2019 r.

❗ Temat spotkania: Współpraca firmowej komórki bezpieczeństwa z „organami” (policja, prokuratura, ABW)

Dla każdego menedżera bezpieczeństwa współpraca z organami ścigania to delikatna materia, ale również często naturalny element warsztatu pracy. Warto wiedzieć, czego można spodziewać się i oczekiwać od każdej ze służb, która może być zaangażowana w obszar cyberbezpieczeństwa. To przede wszystkim policja, prokuratura, służby specjalne.

Współpraca może być efektem cyberprzestępstwa, włamania, wycieku danych, kradzieży własności intelektualnej i przemysłowej – wtedy możemy być stroną zgłaszającą takie przestępstwo.  Ale bywa też efektem toczącej się sprawy – i wtedy warto wiedzieć, co służbom wolno – by np. chronić prywatność naszych użytkowników, klientów czy pracowników. Wiedza ta ma oczywiście swoje źródło w przepisach prawa, ale równie ważna jest praktyka i przyjęte zwyczaje.

Zapraszamy do udziału we wrześniowym spotkaniu CSO Council, podczas którego porozmawiamy o współpracy z organami ściagnia i wymiarem sprawiedliwości w kontekście cyberbezpieczeństwa.  Zaproszeni prelegenci –  Dominik Rozdziałowski z Komendy Wojewódzkiej oraz  Jakub Pepłoński – Kierownik ds. Współpracy z Organami Ścigania z Allegro, zadbają o to, by przyjrzeć się tej współpracy z perspektywy obu stron.

? Spotkania CSO Council to gwarancja bardzo efektywnego spędzenia 2-3 godzin w elitarnym gronie dyrektorów bezpieczeństwa informacji z dużych organizacji.

? Treściwą i aktualną merytorykę zapewniają najlepsi eksperci, zaś możliwość wymiany opinii oraz dyskusji z uczestnikami spotkania to niepowtarzalna okazja do pogłębienia wiedzy jak i doświadczeń.

Zapraszamy!

Przemysław Gamdzyk i Adam Danieluk.

15.00 - 15.30

Rejestracja uczestników i networking przy kawie

15.30 - 15.40

Powitanie uczestników spotkania

Przemysław Gamdzyk

Komitet Organizacyjny, CSO Council

Adam Danieluk

CISA, CISM, CISSP, ISSA Polska

15. 40 - 16.20

Współpraca z „organami” oczami praktyka. Z doświadczeń największego portalu e-commerce.

Jakub Pepłoński

Kierownik ds. Współpracy z Organami Ścigania, Allegro Group

16.20 - 16.40

Komentarz dotyczący aspektów prawnych – czego nam wciąż brakuje.

Sylwia Wystub

Dyrektor ds. Bezpieczeństwa, Interia.pl

16.40 - 17.15

O ściganiu cyberprzestępców – jak wygląda(ć powinna) modelowa współpraca

Dominik Rozdziałowski

Naczelnik Wydziału dw. z Cyberprzestępczością, Komenda Wojewódzka Policji w Kielcach

17.10 - 17.30

Dyskusja wszystkich uczestników

17:30 - 18.30

Swobodne rozmowy i poczęstunek

Przystanek Sztuka na Bulwarach Wiślanych

Wybrzeże Kościuszkowskie 22, 00-390 Warszawa

Dlaczego szef bezpieczeństwa powinien się umawiać z policjantem na kawę? I  co jest najważniejsze we współpracy bezpieczników z policją?  Na te i inne pytania odpowiadali prelegenci i uczestnicy wrześniowego spotkania CSO Council.

W Allegro komórka odpowiedzialna za współpracę z organami ścigania powstała wkrótce po rozpoczęciu działalności serwisu. Potrzeba pojawiła się bardzo szybko, ponieważ błyskawicznie zaczęły napływać wnioski z zewnątrz od uprawnionych podmiotów. –  Spektrum zapytań jest obecnie niezwykle szerokie – od typowych oszustw i wyłudzeń po większe sprawy kryminalne, a nawet porwania. – opowiadał Jakub Pepłoński z Allegro.

Podobnie jest w Grupie Interia. Obsługą zapytań zajmują się na bieżąco dwie osoby przy wykorzystaniu zaawansowanej automatyzacji w zakresie przyjmowania zgłoszeń oraz analizowania danych. –Współpraca układa się na ogół dobrze. Przez lata udało się wypracować pewne zasady, dzięki którym procesy przebiegają szybciej. – mówiła Sylwia Wystub z Interii.

Ale współpraca z policją to nie tylko zgłaszanie przestępstw i odpowiadanie na wnioski sądu czy policji. Allegro od dawna angażuje się w różne działania edukacyjne dla przedstawicieli organów ścigania. – Mamy podpisane porozumienia o współpracy ze szkołami policyjnymi. Na ich podstawie angażujemy się w szkolenia zarówno na kursach specjalistycznych, jak i podstawowych. Dzielimy się wiedzą na temat działania handlu elektronicznego, ponieważ w tym obszarze liczą się najświeższe informacje, dotyczące najbardziej aktualnych problemów i trendów – kontynuował Jakub Pepłoński.

Czy zatem współpraca działów  bezpieczeństwa z policją zawsze świetnie się układa?  – Nie jest tak „różowo” –  zauważa Dominik Rozdziałowski – cyberkomendant z Komendy Wojewódzkiej w Kielcach.  – Są nawet duże organizacje, w których takiej współpracy praktycznie nie ma. Do momentu, kiedy coś się wydarzy. Najczęściej dział bezpieczeństwa jest przekonany, że ze wszystkim sobie poradzi. I o ile wewnątrz firmy sobie poradzi, o tyle jeśli trzeba wyjść poza organizację, to już przestaje sobie radzić. Wówczas pojawia się problem znalezienia ścieżki do organów ścigania, żeby otrzymać wsparcie. Dlatego… warto się umawiać z cyberpolicjantem na kawę! Chociaż raz na jakiś czas.:)

 O potrzebie odpowiednich przepisów regulujących tę współpracę, dotyczących np. czasu przechowywania danych i innych problemach poruszanych podczas spotkania można  przeczytać  tu >>>>>: https://e-s-r.pl/2019/09/19/sciganie-cyberprzestepcow-wazne-jest-dobre-przygotowanie-danych/

ORGANIZATORZY

PARTNERZY MERYTORYCZNI

Szczegóły

Data:
10 września 2019
Czas:
15:00 - 19:00
Strona internetowa:
https://csoc.pl/spotkanie/wspolpraca-z-organami/