Spotkania

Bezpieczeństwo korzystania z zewnętrznych bibliotek i komponentów – jak cienki jest lód, po którym stąpamy?

23.11.2023 | 07:00 - 10:00 | Hotel Marriott Warszawa, al. Jerozolimskie 65/79, 00-697 Warszawa
Bezpieczeństwo korzystania z zewnętrznych bibliotek i komponentów – jak cienki jest lód, po którym stąpamy?

To wydarzenie zostało zakończone. Zobacz relację ze spotkania.

Wstęp

Podczas listopadowego spotkania CSO Council porozmawiamy o tym, jakie zakresy ryzyk i niepewności przynosi organizacji wprowadzenie oprogramowania i rozwiązań IT wykorzystujących zewnętrzne biblioteki i źródła kodu. To zagadnienie stanowiące element zarządzania ryzykiem dostawców ICT bywa często bagatelizowane i jej wciąż za mało rozpoznane. Korzystam z zewnętrznych źródeł, bo jest to uznaną praktyką rynkową, bo ‘wszyscy tak robią’, bo ufamy określonym repozytoriom kodu. Wreszcie także dlatego, że w praktyce trudno obejść się bez tych komponentów – stanowią one integralny element większości systemów.

Dodatkowo, gry w grę wchodzi (często) Open Source, a wówczas odpowiedzialność za bezpieczeństwo takich rozwiązań staje się zbiorowe i przez to całkiem rozmyte. W jaki sposób firmy mogą mitygować ryzyko korzystania z takich kompontentów – jak poruszać się w świecie, w którym mamy do czynienia z trudną do zliczenia liczbą źródeł zewnętrznych – kodu i zewnętrznych bibliotek? Co w tej sprawie zalecają najlepsi, jak sytuacja może ewoluować w perspektywie najbliższych lat – w szczególności w kontekście nowych regulacji rynkowych dotyczących cyberodporności organizacji (DORA, NIS2, CER i in.).

Dodatkowo gościem specjalnym spotkania będzie Mark Snel, CISO w firmie Signify (jeden  z największych koncernów na świecie, d. Philips), który przedstawi swój punkt widzenia i  własne doświadczenie w kontekście wypalenia zawodowego wśród bezpieczników – jak przeciwdziałać temu zjawisku, jak diagnozować je na odpowiednio wczesnym etapie – i jak budować trwały life-work balance w świecie menedżerów cyberbezpieczeństwa. Mark b. liczy na dyskusję z uczestnikami spotkania!

Porozmawiajmy o tych wyzwaniach i tym, jak można się z nimi mierzyć! Jak zawsze podczas listopadowego spotkania na uczestników czeka także najbardziej aktualny cyberekspress w wykonaniu, który przedstawi swoje subiektywne spojrzenie na najważniejsze wydarzenia w branży i incydenty cybersecurity od czasu ostatniego, majowego spotkania społeczności!

👨‍👧‍👧 Jak zawsze zapewnimy ciekawe dyskusje i rozmowy – spotkania CSO Council to nieodmiennie okazja do wymiany doświadczeń i networkingu, także w czasach spotkań online!

🕒 Spotkania CSO Council to   gwarancja bardzo efektywnego spędzenia skondensowanego czasu w elitarnym gronie menedżerów zajmujących się bezpieczeństwem informacji

🎯 Treściwą i aktualną merytorykę zapewniają najlepsi eksperci, zaś możliwość wymiany opinii oraz dyskusji z uczestnikami spotkania to niepowtarzalna okazja do pogłębienia wiedzy jak i doświadczeń.

Agenda

9.00 - 9.30
9.00 - 9.30 | 30min
Zapraszamy z kubkiem kawy czy herbaty na swobodne rozmowy – cały rok przed nami!
9.30 - 9.35
9.30 - 9.35 | 5min
Powitanie uczestników i wprowadzenie w temat spotkania
Organizator
CSO Council
9.35 - 9.50
17.10 - 17.40 | 30min
CYBEREKSPRESS

Subiektywny, autorski przegląd najważniejszych zjawisk i wydarzeń w branży cybersecurity z ostatniego miesiąca przedstawi Marcin Święty!

Dyrektor Global Security & IT
Relativity
9.50 - 10.00
9.50 - 10.00 | 10min
Aktualne trendy w atakach DDoS – perspektywa izraelska
inżynier presales
Radware
10.00 - 10.20
10.00 - 10.20 | 20min
Premiera raportu "W oczekiwaniu na NIS2: stan przygotowań"

Premiera raportu "W oczekiwaniu na NIS2: stan przygotowań" przygotowanego na podstawie wyników badania przeprowadzogo w październiku 2023 przez Trend Micro, EY i CSO Council.
Omówienie najważniejszych wniosków.

Cybersecurity Platform Leader
Trend Micro
Director of Business Development
Evention
10.20 - 10.50
10.20 - 10.50 | 30min
OpenSource i zewnętrzne biblioteki w procesach wytwarzania, wdrażania i utrzymywania oprogramowania.

Współczesny proces rozwoju oprogramowania średnio minimum w 80% bazuje na komponentach opensourcowych. Korzystanie z tego typu komponentów jest dużym ułatwieniem dla zespołów wytwórczych, niemniej wiąże się także z istotnymi ryzykami, które nie zawsze są właściwie identyfikowane i monitorowane w cyklu życia oprogramowania. Zazwyczaj zespół skupia się na wykreowaniu zamówionych funkcji i mechanizmów, ograniczając się do weryfikacji kodu źródłowego z wykorzystaniem darmowych narzędzi. Ważny element, jakim jest bezpieczeństwo komponentów opensourcowych, często jest marginalizowany, bądź całkowicie pomijany.

Director of Cyber Solution Design & Architecture Bureau
BNP Paribas Bank Polski
Security Architect
BNP Paribas Bank Polski
10.50 - 11.20
10.50 - 11.20 | 30min
Wypalony bezpiecznik

Czemu wśród osób zajmujących się cyberbezpieczeństwem jest tak wiele ofiar wypalenia zawodowego i nadmiernego stresu. Jak przeciwdziałać temu zjawisku, jak je diagnozować na odpowiednio wczesnym etapie. A co najważniejsze - jak budować trwały life-work balance w świecie menedżerów cyberbezpieczeństwa.

Chief Information Security Officer (CISO) & Head of Cyber Security
Signify
11.20 - 11.30
11.30 - 11.40 | 10min
Podsumowanie spotkania i zaproszenie na kolejne aktywności CSO Council
11.30 - 12.00
11.30 - 12.00 | 30min
Czas na networking i przygotowanie do udziału w Advanced Threat Summit

Relacja

W dzisiejszym dynamicznym świecie technologii każdy system i prawie każda aplikacja wykorzystuje komponenty oprogramowania open source software (OSS). Oprogramowanie o otwartym kodzie źródłowym nie tylko daje ogromne możliwości, swobodę modyfikacji, rozwoju i oferuje szybszy dostęp do innowacji, ale generuje także nowe pytania i wyzwania związane z bezpieczeństwem i zgodnością z przepisami oraz wymogami organizacji.

Korzystanie z zewnętrznych źródeł to powszechne zjawisko, bo ‘wszyscy tak robią’, bo ufamy określonym repozytoriom kodu. W praktyce też trudno się obejść bez tych komponentów – stanowią one integralny element większości systemów. Gdy w grę wchodzi wykorzystanie Open Source odpowiedzialność za ich bezpieczeństwo takich rozwiązań staje się zbiorowe i przez to całkiem rozmyte.
Jak poruszać się w świecie, w którym mamy do czynienia z trudną do zliczenia liczbą źródeł zewnętrznych – kodu i zewnętrznych bibliotek – tłumaczył Filip Brandt z BNP Paribas.

  • Podobno aż w 90 % statystycznie całości kodu składającego się na aplikację pochodzi z zewnętrznych żródeł.
  • Kluczowe ryzyka wykorzystania Open Source to:
    • Podatności
    • Nieznajomość licencji
    • Złośliwy kod
  • W jaki sposób firmy mogą mitygować ryzyko korzystania z takich komponentów? Poprzez wykorzystanie:
    • repozytorium proxy
    • firewalling
    • narzędzia SCA
    • analizę przed releasem

Eksperci z BNP Paribas Filip Brandt oraz Zenon Biedrzyckim zwrócili też uwagę na SBOM - (koncept wymyślony przez Amerykanów) - to dokładne rozliczenie kodu, informacja o tym z czego składa się dana aplikacja. Wyjaśnili, dlaczego jego bezpieczeństwo jest również tak ważne.

Na koniec wystąpienia eksperci z BNP Paribas podzielili się z uczestnikami spotkania najlepszymi praktykami w postępowaniu z ryzykami ze swojej organizacji oraz statystykami w ich mitygowaniu.

Temat SBOMa nie jest obcy w Europie i znajduje swoje ważne miejsce w dokumencie Cyber Resilience Act

Cyberekspress czyli swoją perspektywę najciekawszych wydarzeń cyber z mijającego miesiąca przedstawił @Marcin Święty, który debiutował w naszej społeczności w roli prelegenta. Co zwróciło jego uwagę? M.in. Rapid and Mass exploitation of vulnerabilities. Zauważył też, że ze ze wzrostem adopcji MFA, pojawił się wzrost i zapotrzebowanie na metody obejścia MFA.

W CSO Council trzymamy rękę na pulsie. Dlatego Andrzej Sienkiewicz z Radware opowiedział o nowych trendach ataków DDoS w perspektywie toczącej się w Izraelu wojny.

A ponieważ zbliża się czas prezentów wraz z Trend Micro i EY tworzymy dla Was raport o gotowości organizacji na NIS2. Postanowiliśmy sprawdzić, jak CSO przygotowują swoje organizacje do wdrożenia tej dyrektywy. Zapytaliśmy członków społeczności CSO Council, ale także szefów infosec z innych organizacji o stan zaawansowania ich przygotowań.

Premiera raportu "W oczekiwaniu na NIS2: stan przygotowań": 6 grudnia 2023 - na Mikołajki 😊

Pierwszymi wnioskami z badania podzielili się Joanna Dąbrowska, Patryk Gęborys i Krzysztof Piątek.

Zwieńczeniem spotkania było wystąpienie Marka Snel, CISO w firmie Signify (dawny Philips Lighting - firma zatrudniająca ponad 30 000 pracowników) , który przedstawił swój punkt widzenia i własne doświadczenie w kontekście wypalenia zawodowego wśród bezpieczników. Dowiedzieliśmy się, jak przeciwdziałać temu zjawisku, jak diagnozować je na odpowiednio wczesnym etapie – i jak budować trwały life-work balance w świecie menedżerów cyberbezpieczeństwa. Temat na czasie, więc nic dziwnego, że wystąpienia Marka wzbudziło kontrowersja i skłoniło do zadawania pytań.

Spotkanie było rekordowe - nie tylko pod względem liczby poruszanych tematów, ale i przybyłych uczestników. Serdecznie dziękujemy za Waszą obecność, poświęcony czas i aktywność. Do zobaczeniu na Spotkaniu Świątecznym już 12 grudnia!

Zobacz zdjęcia ze spotkania

© 2024 | Strona korzysta z plików cookies. Przeglądanie strony oznacza akceptację.